ORTA KALİBRE TOP


ORTA KALİBRE TOP

20mm T-20 Topu, geçmişte yaygın ve etkin kullanımı tecrübe edilmiş M39A3 gaz geri tepmeli tamburalı silahın gelişmiş bir versiyonudur. Elektriki ateşlemeli, kendinden doldurmalı, otomatik 20mm T-20 Topu, Kara/Hava/Deniz platformlarına uygun olarak hem manuel hem de uzaktan komuta kontrollü olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ayarlanabilir atım hızlı atış kabiliyeti sayesinde, uçaksavar sistemlerine, ZMA ve taktik tekerlekli araçlara, helikopterlere, hafif taarruz uçaklarına ve hızlı devriye botları gibi geniş çeşitlilikte platformlara takılabilmektedir.

20mm T-20 Topu, namlu ile eş eksenli sönümleme sitemi sayesinde doğrudan Uzaktan Komuta Kontrollü ve manuel kule sistemlerine doğrudan entegre edilmektedir. Namlu ucu titreşim entegre namlu ağız freni ile azaltılmıştır. Optimize edilmiş değişken hatve ve yarı poligonal yiv profili ile daha geniş yüzey alanı sayesinde ilk hızda istikrar ve doğruluk sağlanmıştır. Patentli ve kalifikasyonu tamamlanmış namlu imalat teknolojimiz sayesinde yüksek sertliğe sahip Cr-Mo-V alaşımlı namlu malzemesi ile yüksek dayanımlı namlular test edilerek kalifikasyon süreçleri tamamlanarak teslim edilmiştir.

2000 metreye kadar etkili menzile sahip 20mm T-20 Topu, 12.7mm Mk.Tf.lerden 4 kat ateş gücüne sahiptir. 20mm T-20 Topu, keskin nişancı modu (tek atış), 200 ve 600 mermi/dakika atış hızlarında atış yapmakta, otomatik kurulmakta ve NATO standardı 20x102 mühimmat tiplerinin hepsini kullanmakta olup, fiyat olarak yurt dışı muadillerine göre oldukça rekabetçidir.

 

Bu teknoloji sayesinde; 

  1.  Hava, kara ve deniz platformları için 2000 metreye kadar hedeflerin etkisiz bırakılmasında en iyi çözüm. 
  2.  Tekli atışta ≤1mrad’dan az dağılımla yüksek vuruş ihtimali,
  3.  12.7 mm uçaksavar makinalı tüfeğinden 4 kat yüksek vuruş ihtimali ve ateş gücü